ERDÉLY-SZÉKELYEK-SZÉKELY ÍZEK RECEPTEK-SZÉKELY VICCEK-MAGYARORSZÁG MA

ERDÉLY-SZÉKELYEK-RÁKOS DAGANAT MEGELŐZÉS-SZÉKELYFÖLD TÖRTÉNELEM ÉS MAGYAR NÉPHAGYOMÁNYOK

 

 

 

15-Juhtúrós csirkemell

Hozzávalók: 2 csirkemell, 1 fej lilahagyma, 1 gerezd fokhagyma, só, bors, 10 dkg juhtúró, olaj, 1 dl tejföl, 4 szelet sonka, 4 szelet húsos szalonna, 1 tojássárgája.

Elkészítés: A csirkemelleket kicsontozzuk, szeletekre vágjuk, és kicsit kipotyoljuk (kiveregetjük). Megsózzuk, borsozzuk, és minden szeletre rakunk egy szelet hagymát, fokhagymát, egy szelet szalonnát, meg egy szelet sonkát. Felcsavarjuk és megtűzzük fogpiszkálóval, s beleszúrunk egy kis szelet fokhagymát. Kevés olajon megpirítjuk, majd kevés vízzel megpároljuk. Kiszedjük a tekercseket, és a mártást felengedjük a juhtúró, tejföl és tojássárgája keverékével. Ezzel a mártással megöntözzük a tekercseket. Hagymás pityókával (krumplival) tálaljuk.

16
-Csirkecomb székely módra

Hozzávalók: 4 csirkecomb, 1 kg vöröshagyma (nem tévedés!), 10 dkg kolozsvári füstölt szalonna, 75 dkg burgonya, 3 dl tejszín, 1 teáskanál citromfű, 1 csokor friss tárkonylevél (vagy 1 púpozott mokkáskanál szárított tárkony), 1 mokkáskanál őrölt szerecsendió-virág, 1 evőkanál olaj, ízlés szerint só és törött fekete bors.

Elkészítés: A burgonyát megmossuk és héjában puhára főzzük. Közben a csirkecombokat a forgóknál kettévágjuk, és jól megsózzuk, majd a felforrósított olajon, erős lángon megpirítjuk és félretesszük. A vöröshagymát megtisztítjuk, és karikákra vágjuk, a füstölt szalonnát vékony csíkokra metéljük. A főtt, hámozott burgonyát almareszelőn lereszeljük és hagyjuk kihűlni. Ezután hozzákeverünk 1 dl tejszínt, sót, szerecsendió-virágot és kiolajozott tűzálló tálba öntjük. Betakarjuk a vöröshagyma-karika felével, rászórjuk a füstölt szalonna felét, majd egymás mellé rátesszük az elősütött csirkecombokat. Erre kerül a megmaradt vöröshagyma és a füstölt szalonna. A maradék tejszínnel elkeverjük a nagyon finomra vagdalt tárkonyt, a citromfüvet, a borsot, kevés sót teszünk bele, és az ételre locsoljuk. A tálat lefödjük és 40 percre előmelegített, forró sütőbe tesszük, majd a födőt levéve megpirítjuk.

 

17-Kapros burgonyaleves

Hozzávalók: 5 dkg füstölt szalonna, 2 pár debreceni kolbász, 50 dkg burgonya, 2 tojássárgája, egy marék kapor, késhegynyi pirospaprika, kevés törött fekete bors, só.

A szalonnát apró kockára vágjuk és kiolvasztjuk. A pörcöt zsírjában hagyva beletesszük az ujjnyi darabokra vágott debrecenit, a kis kockára vágott burgonyát, meghintjük pirospaprikával és föleresztjük 1,5 l vízzel. Belehintjük a vágott kaprot, ízesítjük sóval, törött borssal, és addig főzzük, míg a burgonya teljesen meg nem puhul. Ekkor levesszük a tűzről. Két tojássárgáját simára keverünk egy-két kanál levessel, majd hozzákeverjük a többi leveshez. Vigyázzunk, hogy ne legyen túl forró, mert akkor a tojás összefut! Aki szereti a savanykás ízt, néhány csepp ecettel vagy citrommal ízesítheti.

 

18-Parasztcsorba szeredai módra

Hozzávalók : zöldségek (murok, petrezselyem, zeller, karalábé, paprika, paradicsom, karfiol), só, 3 lestyánlevél vagy moldvai cibrelé.
A húsgombóchoz: 30 dkg vegyes darált hús, só, bors, tojás, tehetünk bele még zúzott fokhagymát is.


Elkészítés: A hagymát apróra vágjuk, egy kis olajban megdinszteljük, hozzáadjuk a kockára vágott zöldségeket – murok (sárgarépa), petrezselyem, zeller, karalábé, paprika, paradicsom, karfiol –, felöntjük vízzel, és megsózzuk. Majd amikor már 20 percig főztük, hozzáadjuk a húsgombócokat. Lestyánnak ízesítjük, és még 10 percig még főzzük. Házilag befőzött paprikás ízesítőt is tehetünk bele egy kiskanállal. (A lestyán adja meg a savanyú ízét a levesnek.)

19-Tésztában sült virsli

80 dkg pityókát (krumplit) megfőzünk és áttörjük. Hozzáadunk 10 dkg búzadarát, 25 dkg lisztet, 1 tojássárgáját, csipetnyi sót, 5 dkg reszelt sajtot, amit 3 dkg olvasztott vajjal összekeverünk. Végül még 1 egész tojást teszünk bele. Lágy tésztát kapunk, ezt lisztezett deszkán kinyújtjuk, és 10x10 cm-es négyzeteket vágunk belőle. A virslit átlósan a tészta közepére fektetjük, és batyuszerűen becsomagoljuk. Megkenjük vajas-tojásos keverékkel, megszórjuk reszelt sajttal vagy szezámmaggal, és 20-25 percig sütjük. Ez az adag 8 pár virslihez elegendő.

 

20-Áfonya(kukujza)leves füstölt hússal

Hozzávalók: 1 kg füstölt csülök, 1 liter áfonya, 2 tojás, 2 evőkanál liszt, 1 kávéskanál só, 3 dl tej, 2 evőkanál tejföl, 1 csokor petrezselyem zöld

Elkészítés: A füstölt csülköt (vagy más füstölt húst) 2 liter hideg vízbe feltesszük főni. Amikor megpuhult, az elfőtt vizet pótoljuk, majd hozzáadjuk az áfonyát. A levest ezután behabarjuk (liszt, só, tej vagy tejföl), és tálalás előtt tojássárgájával dúsítjuk.

21
-Roston sült báránycomb

Hozzávalók: egy báránycomb csontostól
A pácléhez: 1 dl olaj, 2 dl vörösbor, 1 babérlevél, 3 cikk apróra zúzott fokhagyma, fél marék kakukkfű, fél marék rozmaring, só, bors


Előbb a páclét készítjük el. Összekeverjük az olajat és a vörösbort, majd beleszórjuk az összes fűszernövényt. A húst megmossuk, megtöröljük (szárazra), bedörzsöljük jó erősen a fűszeres páccal. Majd a megmaradt pácot egy nagy porcelántál aljába öntjük, és ráhelyezzük a combot. Lefedjük fóliával, és egy napra hűtőbe tesszük. Másnap a combot kivesszük a pácléből, hosszában átszúrjuk a grillező forgótűjével és lassan, szén fölött forgatva sütögessük jó bő órán át. Közben kenegessük a páclével. Ha megpuhult és kívül is szép piros már, húzzuk le a nyársról és vágjuk vastagabb szeletekre. Kínáljunk hozzá fejes salátára helyezett hagymás burgonyasalátát és vörösbort. (Sütőben grillezve is elkészíthetjük.)

 

22-Berbécstokány

Hozzávalók: 1 kg berbécshús (birkahús), 2 db hagyma, 2 paradicsom, fél paprika, 1 csokor petrezselyem zöldje, 2 cikk fokhagyma, 1 dl vörösbor, só, bors.

A húst leforrázzuk, megtisztítjuk a faggyútól, majd vékony, hosszúkás hasábokra vágjuk. A kockára vágott hagymát üvegesre pároljuk, hozzáadjuk a húst, majd sózzuk, borsozzuk. Mikor már majdnem puha, hozzátesszük a lehámozott, összetört paradicsomot és a fél paprikát. Meglocsoljuk kevés vörösborral és puhára főzzük. A tokánybeli hús mindig saját levében, zsírjában készül el, tilos vizet adni hozzá. Ha kész van, hintsük meg apróra vágott petrezselyemzölddel. Kínáljunk hozzá héjában főtt, négybe vágott burgonyát és ecetes-olajos paprikát.

23-Göngyölt puliszka

Hozzávalók (5 személyre): 2 kg kukoricaliszt, 1 liter víz, 20 dkg juhtúró, kevés só, 20 dkg szalonna, 3 fej vöröshagyma.

A puliszkát félkeményre főzzük, tiszta ruhára terítjük, elsimítjuk, rászórjuk a juhtúrót és felgöngyöljük, mint a rétestésztát. A szalonnát kakastaréj formára vágjuk, ropogósra sütjük, a puliszkára tesszük, és vöröshagymával tálaljuk.

 

24-Bálmos

Hozzávalók: fél liter tej, fél liter víz, 1 kiskanál só, 30 dkg kukoricaliszt, 15 dkg juhtúró, tejföl

Elkészítés: A tejet a vízzel és a sóval felforraljuk, beleengedjük a kukoricalisztet és megfőzzük – kikavarjuk, mint a puliszkát. Beletesszük a túrót, és addig keverjük, míg a túró teljesen beleolvad. Tálra borítjuk, néhány kanál tejföllel meglocsoljuk és tálaláskor még külön is adunk tejfölt mellé.

25-Csatári csirkezúza

Hozzávalók: 60 dkg csirkezúza, 1 kg krumpli, 3 gerezd fokhagyma, 1 nagyobb fej vöröshagyma, só, őrölt bors, olaj, petrezselyem zöldje

Elkészítés: Az alaposan megtisztított zúzát megmossuk, sós vízben puhára főzzük, majd leszűrjük. A krumplit héjában megfőzzük, majd a héját lehúzzuk, és karikákra vágjuk. Serpenyőben felhevítjük az olajat, és üvegesre pirítjuk rajta a megtisztított, apróra vágott hagymát. Beletesszük a zúzott fokhagymát, és a főtt zúzát. Sózzuk, borsozzuk, rászórjuk a finomra vágott petrezselyemzöldet, és pár percig pirítjuk. Ezután összekeverjük a krumplival, és jól megpirítjuk. Forrón tálaljuk. Kovászos uborkát kínálhatunk hozzá. (Ezt az ételt nyáron bográcsban is elkészíthetjük.)

26
-Brassói apró savanyú

Hozzávalók: (két ötliteres befőttes üveg megtöltéséhez): 1 kg fehér káposzta, 70 dkg vörös káposzta, fél kg uborka, 10 dkg kicsi zöld dinnye, 1 kg karfiol, 2 db sárgarépa, 1 csokor kapor, 1 csokor zeller zöldje, 3 dl víz

Elkészítése: A káposztát laskára (csíkokra) metéljük. A zöldpaprikát, a dinnyéket és kisméretű uborkákat egészben hagyjuk. A répát nagyobb karikára vágjuk. A karfiolt rózsáira szedjük. A zöldségeket, váltogatva, kaporral és zellerrel díszítve elrendezzük a két üvegben. Sós vizet forralunk, literenként egy-egy evőkanál sót adunk hozzá, majd langyosra hűtjük, és a zöldségfélékre öntjük. Lekötjük és hagyjuk letisztulni.

 

27-A töltöttkáposzta:- A karácsonyi töltött káposztát kizárólag cserépfazékban szabad és illik főzni. Az igazi módja a fazék kemencében való melegítése, de mi kényszerűen találékonyan  átlagos gáztűzhellyek vagyunk kénytelenek beérni.

Erdélyi töltött káposzta, Korondondi módra készült eredeti mázas agyagfazékban főzve!!

 Enélkül nem képzelhető el karácsonyi menü egyetlen erdélyi családban sem, a mienkben kiváltképpen nem, már csak ezért is várjuk a karácsonyt. Emellett ugyanis az ajándékok eltörpülni látszanak, a fiaimnál mindenképpen ez a nyerő! Gondolhatják, hogy nem  csenevész müzlin élő gyerekek, a kisebbik fiam játék helyett az óvodában „ételt” kért Jézuskától,  ( ez nem vicc!) , azóta is szájról szájra terjed a történet, ami az óvoda életében is egyedülállónak mondható.

 Hozzávalók:

1 nagy fej savanyú káposzta ( nem ecettel savanyítva, hanem csak sóval, borsikafűvel, vízzel eltéve és legalább egy hónapig hordóban érleve). Erdélyben ezt halottak napja előtt kb. 2-3 héttel elteszik, hogy karácsonyra megfelelő savanyú legyen a töltött káposztához.

(a káposzták torzsáját kivágjuk, a keletkezett lyukat sóval töltjük tele. Lehetőleg durvább konyhasót használjunk, ne agyonfinomítottat. Az igazi a tölgyfahordóban savanyított káposzta lenne, de annak hiányában műanyag hordóban is kiváló eredményt érhetünk el. A sóval töltött káposztafejeket a hordóba tesszük, jó szorosan egymás mellé és egymásra. Egy-két napig elfelejtjük, majd sós vízzel felöntjük annyira, hogy a víz a fejeket éppen ellepje. Nagyjából 10 liter langyos vízbe egy pohárnyi sót oldunk fel.Tetejére súlyt teszünk (pl. farács kővel megnyomtatva), mely a fejeket szorosan tartja majd és így „préselve” a sós lé jól átjárhatja őket. A csombort (kb.egy maréknyit) beletesszük a vízbe. A többi részben a természet dolga. A savanyoásra várás közepette ne mulasszuk el káposztánkat rendszeresen meglátogatni. A lé tetjén esetlegesen képződött fölet egy szűrővel távolítsuk el, a lvet pedig kavarjuk meg tisztességesen. Miután ez utóbbi művelet a hordóban lapuló káposzták miatt meglehetősen körülményes, a legegyszerűbb, ha egy tiszta műanyag csövet dugunk a káposztafejek között egészen a hordó fenekéig és kintmaradt végébe erőteljesen belefújunk. A légbuborékok, útban a lé felszíne felé, alaposan összekavarják a sós levet. Általában 4-6 hét a teljes érési idő, amikor káposztánk hihetetlenül és kellemesen savanyúra finomodik, leve pedig nemcsak vitamindús itallá nemesedik, de kitűnő alapanyaga lehet a szilveszteri korhely-levesnek, kísérője egyszerű sültkrumpli-vacsorának, s nem utolsó sorban, jókora sótartalmának hála, remek hashajtó is. Valóságos C-vitamin bomba!)

 

A töltelékhez: 1,5 kg darált sovány sertéscomb

só, bors ízlés szerint

1 pohár hajdina vagy rizs

1 db tojás          

     kevés piros paprika

borsikafű ( csombor)

szárított kapor

1 liter száraz fehér bor

fél kiló füstölt csülök ( csont nélkül), vagy füstölt sonka

 

- A káposztát levelekre szedjük, a vastagabb erezetet levágjuk, a darált húst összekeverjük a sóval, borssal, 1 db tojással, kevés borsikafűvel ízesítjük. A hajdinát ( árpakása) vagy rizst megmossuk lecsöpögtetjük és a töltelékhez adjuk. Ezzel a töltelékkel megtöltjük a káposztaleveleket.

 -A fazék aljára 1 nagyobb káposztalevelet teszek, ezt követően egy sor káposztát, sorosan egymás mellé sorakoztatok , a tetejére teszek  szeletekre vágott füstölt csülköt hogy elfedje a töltelékeket, majd ismét egy sor káposzta következik. Ezt ismételem míg elfogy a töltelék. A legfelső „emelet”  tetejére kerül a borsikafű, szárított kapor, majd az egészet felöntjük a borral.

 - Én személy szerint korondi cserépfazékban szoktam elkészíteni és legalább egy teljes napon keresztül lassú tűzön főzni, esetleg az elpárolgott levét, meleg vízzel egy kicsit utána önteni. A lényeg a lassú egyenletes főzésen van.

Tálalni is lehet ebben a fazékban, és az íze nem hasonlítható, az egyszerű fazékban főttéhez. Vannak helyek ahol kemencében főzik, meg. Úgy még igazibb.

SAVANYÚSÁG RECEPTEK:

http://www.terebess.hu/tiszaorveny/savanyu.html

--------------------------------------------------------------------------------------------

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1 221
Tegnapi: 1 708
Heti: 7 138
Havi: 13 568
Össz.: 1 490 154

Látogatottság növelés
Oldal: 2-SZÉKELY ÍZEK-ÉTELEK-RECEPTEK
ERDÉLY-SZÉKELYEK-SZÉKELY ÍZEK RECEPTEK-SZÉKELY VICCEK-MAGYARORSZÁG MA - © 2008 - 2024 - ad-vesz.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »